Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske: Poslodavci više kukaju od radnika

Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske: Poslodavci više kukaju od radnika
Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske: Poslodavci više kukaju od radnika

Savez sindikata Republike Srpske je kroz skoro tri decenije postojanja odolio mnogim izazovima i borio se isključivo za prava radnika, rekla je predsjednika Saveza sindikata RS Ranka Mišić.

Naglasila je da se u pandemiji pokazalo da vlasnici kapitala, kada ne rade, kukaju ko sinje kukavice.

– Bučniji su od radnika koji nemaju šta da jedu jer se bore za svoj kapital – navela je Mišićeva u intervjuu za “Glas Srpske” i dodala da je do sada zbog pandemije bez posla ostalo 11.500 radnika, te da će uskoro pokrenuti pregovore o povećanju najniže plate u RS za 2021. godinu.

GLAS: Savez sindikata RS je 25. avgusta obilježio 28 godina postojanja. S kojim ste se izazovima susretali i kada je bilo najteže?

MIŠIĆ: Kroz skoro tri decenije rada sindikalna organizacija prošla je različite faze. Uvijek smo radili za radnika. Imali smo uspone i padove. Često smo bili u situaciji da se borimo da opstanemo kao organizacija i uvijek smo bili napadnuti od strane kapitala, koji kreira političke, socijalne i ekonomske odnose. Možda je najteži period bio donošenje Zakona o radu, kada smo imali nekoga sa strane ko diktira taj akt.

GLAS: Kako ocjenjujete položaj radnika nekada i danas?

MIŠIĆ: Kroz sve ove godine uspjeli smo da povećamo prava radnika. Sve to nije dovoljno i mi idemo ka boljem. Svaki korak naprijed je uspjeh. Sve su to mali koraci, kojih ima puno. Svaki korak je u korist radnika. Imamo otvorenih pitanja, koja treba da riješimo u saradnji sa ostala dva socijalna partnera. Najteže je sa poslodavcima u realnom sektoru. Tu se najviše krše radnička prava i to tamo gdje nema sindikata. U Srpskoj radi 270.000 radnika, a njih 102.217 su u najvećoj sindikalnoj centrali. Procenat sindikalizacije je mali i to je jedan remetilački faktor. Našim radom sačuvali smo radna mjesta. Naravno da imamo problema, ali ih rješavamo. Mogu da nas vole ili ne, ali mi imamo rezultate.

GLAS: Koliko su radnička prava ugrožena u vrijeme pandemije virusa korona?

MIŠIĆ: Do sada je oko 11.500 ljudi ostalo bez posla po različitim osnovama. Najviše je svakako onih koji su imali ugovore o radu na određeno vrijeme i u vrijeme pandemije taj ugovor nije produžen. Tehnološkim viškom proglašen je 3.591 radnik. Naravno, bilo je i sporazumnih raskida ugovora o radu i ostalih oblika raskida ugovora. Na pandemiju niko nije računao. Za sve ove godine nikada nije bilo neizvjesnije i izazovnije kao sada jer ne znamo šta i kako će se dešavati sutra. Virus je udario na čovjeka i ekonomiju. U ovoj pandemiji naučili smo da je najvrednije što Srpska ima radnik. Vidjeli smo da, kada vlasnici kapitala ne rade, kukaju ko sinje kukavice. Bučniji su od radnika koji nemaju šta da jedu jer se bore za svoj kapital. Radnik je pokretač kapitala. Ova pandemija je otkrila koliko smo solidarni, ali i koliko nismo.

GLAS: Koji su dalji planovi Saveza sindikata?

MIŠIĆ: Mi smo vrlo optimistično završili 2019. i tako ušli u ovu godinu. Nažalost, već u martu došlo je do pandemije. Sada treba da sačuvamo ovo što imamo. Nikako ne smije doći do smanjenja plata i urušavanja prava. Moramo ići ka donošenju strateškog dokumenta zaštite zdravlja na radu, izmijeniti Zakon o zaštiti na radu i pokrenuti pregovore o povećanju najniže plate u Srpskoj za 2021. godinu. Vrijeme je da sjednemo i o tome pričamo krajem ovoga i početkom idućeg kvartala. Treba svi da nađemo dovoljno motiva, sredstava i razumijevanja da najniža plata, kao zaštitna kategorija, bude povećana.

Mjere Vlade

GLAS: Koliko su mjere Vlade RS u pandemiji dale rezultate i na šta pomoć treba dalje da bude fokusirana?

MIŠIĆ: Imali smo dobru komunikaciju sa Vladom, ali to ne znači nikako da se u svemu slažemo. Mjere Vlade su dale rezultate. Možda, da ima više novca, i mjera bi bilo više. Sav novac koji je otišao na saniranje posljedica nije uzalud potrošen. Treba nam svakako još pomoći.

Izvor: www.glassrpske.com


e-magazin Regionalnog sindikalnog savjeta Solidarnost

NE TJERAJTE RADNIKE IZ REPUBLIKE SRPSKE, POVEĆAJTE PLATE!