Predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić i generalni sekretar Saveza sindikata Republike Srpske Goran Stanković učestvuju u radu Konferencije civilnog društva na visokom nivou „Nastavak uspješne priče o proširenju EU – donošenje koristi za Zapadni Balkan prije pristupanja“. Konferenciju, koja se danas (24. maja 2024. godine) održava u Ljubljani, organizuju Evropski ekonomski i socijalni komitet (EESC) i komitet za Zapadni Balkan.
Ključna tema prve sesije je „Put pristupanja Zapadnog Balkana EU“, na kojoj će biti riječi o trenutnoj geopolitičkoj situaciji, dešavanjima u pristupnim pregovorima Zapadnog Balkana, vladavini prava, osnovnim pravima, pomirenju i ulozi civilnog društva na putu Zapadnog Balkana ka Evropskoj uniji. Ključna tema druge sesije je „Doprinos organizovanog civilnog društva implementaciji novog plana rasta za Zapadni Balkan“.
Konferencija visokog nivoa civilnog društva Zapadnog Balkana okuplja članove Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta, predstavnike organizovanog civilnog društva iz Zemalja Zapadnog Balkana, kao i zvaničnike iz Slovenije. Događaj će pružiti priliku učesnicima da razmijene mišljenja o potrebnim reformama na Zapadnom Balkanu i EU, kako bi se politika proširenja zadržala kao jedna od najvažnijih uspješnih priča EU. Konferencija će, takođe, biti prilika da se razgovara o trenutnoj situaciji civilnog društva u regionu i potrebi njegovog boljeg uključivanja u proces pristupanja.
Konfereciji u Ljubljani prisustvuje oko 60 delegata, koji predstavljaju različite interesne grupe – sindikate, poslodavce i organizacije civilnog društva različitih interesovanja.
Na konferenciji učestvuju predsjednik Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta Oliver Ropke, potpredsjednica Evropske komisije za demokratiju i demografiju Dubravka Šuica, komesar za susjedstvo i proširenje Oliver Varhelji, zamjenica premijera i ministarka vanjskih i evropskih poslova Slovenije Tanja Fajon, kao i Luka Mesec, zamjenik premijera i ministar rada, porodice i socijalnih pitanja i jednakih mogućnosti Slovenije.
Učesnici će usvojiti zaključke, koji će objediniti stavove socijalnih partnera i organizacija civilnog društva sa Zapadnog Balkana i EU o pitanjima od zajedničkog interesa. Zaključci će biti upućeni nacionalnim vlastima i evropskim institucijama i pružiće organizovani doprinos civilnog društva za šefove država i vlada država članica EU i zemalja Zapadnog Balkana, koji će se sastati na sljedećem samitu EU – Zapadni Balkan.
Evropski ekonomski i socijalni komitet (EESC) je konsultativno tijelo Evropske unije (EU) i postoji od 1958. godine. Radi se o savjetodavnoj skupštini koju čine predstavnici sindikata, udruženja poslodavaca i organizacija civilnog društva.
Cilj formiranja ovog komiteta je bio da se ujedine različite ekonomske interesne grupe za uspostavljanje jedinstvenog tržišta. EESC se predstavlja kao „most između Evrope i organizovanog civilnog društva“.