Održana regionalna radionica „Stanje u oblasti zaštite i zdravlja na radu u Republici Srpskoj i Republici Srbiji“

ZAKLJUČCI
regionalne radionice na temu

Savez sindikata Republike Srpske organizovao je regionalnu radionicu na temu „Stanje u oblasti zaštite i zdravlja na radu u Republici Srpskoj i Republici Srbiji“. Na dvodnevnoj radionici, koja je održana 24. i 25. juna 2024. godine na Jahorini, učesnici su analizirali zakonske i podzakonske propise u Republici Srpskoj i Republici Srbiji i raspravljali o mogućim rješenjima za unapređenje stanja u ovoj oblasti. Osobe zadužene za zaštitu i zdravlje na radu, odnosno članovi Odbora za zaštitu i zdravlje na radu ispred Saveza sindikata Republike Srpske, te kolege iz Saveza samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“ koji su zaduženi za oblast zaštite i zdravlja na radu diskutovali su o svim važnim temama iz ove oblasti, koja je neopravdano zapostavljena, a obično se u javnosti o zaštiti na radu govori tek kada, nažalost, dođe do povrede na radu ili teške povrede sa smrtnim ishodom.

Naime, Republika Srpska od 2008. godine ima Zakon o zaštiti na radu, kao i niz Pravilnika koji prate ovo zakonsko rješenje. Pored Zakona i Pravilnika, ima i Strategiju zaštite i zdravlja na radu, koja je nakon dugogodišnje inicijative Saveza sindikata Republike Srpske, konačno usvojena 2021. godine, za period 2021-2024. godina. Republika Srbija je prošle godine dobila novi Zakon o bezbjednosti i zdravlju na radu, a trenutno se radi na izradi 11 Pravilnika iz ove oblasti. Republika Srbija nema Strategiju od 2022. godine, a nova za period 2023-2027. godina, kako je planirano,  još nije donesena.

Tema dvodnevne radionice bile su i povrede na radu. Nakon izvještaja i analize o broju težih povreda sa smrtnim ishodom, konstatovano je da su najugroženije grane građevinarstvo i šumarstvo. Strategijom zaštite i zdravlja na radu u Republici Srpskoj predviđena je izrada Centralnog registra povreda na radu, koji će biti od velikog značaja za ovu oblast.

Takođe je bilo riječi i o radu Odbora zaštite i zdravlja na radu kako na nivou poslodavca, tako i na nivou Republike.

Regionalna radionica na temu „Stanje u oblasti zaštite i zdravlja na radu u Republici Srpskoj i Republici Srbiji“, čiju je organizaciju i ove godine podržao Solidariti centar, važna je zbog obuke i edukacije sindikalnih koordinatora, članova sindikata koji provode praksu dobre politike zaštite na radu kroz svoje sindikalne organizacije.  Zaključci doneseni na ovoj radionici biće osnova rada Saveza sindikata Republike Srpske kod izrade analize primjene Zakona o zaštiti na radu, te  donošenja prijedloga izmjena i dopuna postojećih zakonskih i podzakonskih propisa iz ove oblasti.

Duško Vuković, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije
Nikola Šobat i Aleksandra Jakšić, članovi Odbora za zaštitu i zdravlje na radu ispred Saveza sindikata Republike Srpske
Saša Dimitrijević, predsjednik Odbora za bezbjednost i zdravlje na radu UGS Nezavisnost, Srbija