Okrugli sto „NACRT STRATEGIJE ZAŠTITE I ZDRAVLJA NA RADU U REPUBLICI SRPSKOJ ZA PERIOD 2021-2024. GODINE” – ZAKLJUČCI

Okrugli sto „NACRT STRATEGIJE ZAŠTITE I ZDRAVLJA NA RADU U REPUBLICI SRPSKOJ ZA PERIOD 2021-2024. GODINE” - ZAKLJUČCI
Okrugli sto „NACRT STRATEGIJE ZAŠTITE I ZDRAVLJA NA RADU U REPUBLICI SRPSKOJ ZA PERIOD 2021-2024. GODINE” - ZAKLJUČCI

Savez sindikata Republike Srpske je 24.02.2021. godine u Trebinju, organizovao Okrugli sto u vezi „NACRTA STRATEGIJE ZAŠTITE I ZDRAVLJA NA RADU U REPUBLICI SRPSKOJ ZA PERIOD 2021-2024. GODINE”.

Pored članova Predsjedništva Saveza sindikata Republike Srpske, u radu Okruglog stola učestvovali su i predstavnik Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, Vladislava Tadić, te predstavnik Zavoda za medicinu rada i sporta Republike Srpske, doc.dr. Vesna Paleksić.

Nakon sveobuhvatne rasprave, doneseni su sljedeći:

ZAKLJUČCI

  1. U cilju poboljšanja zaštite i zdravlja na radu neophodno je definisati postupak provjere izrađenih Akata o procjeni rizika na radnom mjestu i u radnoj sredini, rezultata mikroklimatskih uslova u radnoj sredini, upotrebnih dozvola za sredstva rada te programa i izvještaja o sprovedenom osposobljavanju radnika za bezbjedan i zdrav rad. Obzirom na različit pristup izradi, primjenu različitih metodologija procjene rizika, subjektivan pristup u definisanju opasnosti i štetnosti i njihovih mogućih posljedica, što konačno dovodi do neujednačenosti kriterijuma i različite procjene rizika za ista radna mjesta.
    Potrebno je da provjeru/kontrolu vrši nezavisno pravno lice imenovano od  strane ministarstva uz aktivno učešće službe medicine rada.
  2. Izmjena i dopuna postojećeg zakona, donošenje podzakonskih propisa i drugih opštih akata o zaštiti i zdravlju na radu u cilju usaglašavanja sa propisima EU i MOR-a i njihova implementacija,
  3. Održavanje konsultacija sa reprezentativnim predstavnicima sindikata i poslodavaca,
  4. Utvrđivanje prioriteta u rješavanju problema vezanih za zaštitu i zdravlje na radu (u građevinarstvu, drvoprerađivačkoj industriji, poslodavci koji koriste hemijske materije u procesu proizvodnje),
  5. Podizanje svijesti o važnosti zaštite i zdravlja na radu.
  6. U sistemu zaštite i zdravlja  na radu, koncept cjeloživotnog učenja i obrazovanja smatra se strateškim konceptom kao odgovor na rastuće zahtjeve svijeta rada, profesionalne rizike i druge zahtjeve za unaprijeđenje znanja i vještina. Polazeći od činjenice da su osnovne odrednice  cjeloživotnog učenja i obrazovanja kontinuitet i integracija nameće se potreba razvoja svjesti od najranijeg uzrasta o važnosti sopstvenog zdravlja i zaštite preko svih nivoa formalnog obrazovanja i različitih  oblika neformalnog  obrazovanja. Pored vaspitno – obrazovne djelatnosti, potrebno je podsticati razvoj naučno-istraživačkog rada, saradnju i umrežavanje visokoškolskih ustanova (nacionalnim, regionalnim i međunarodnim okvirima) kroz projekte i naučne aktivnosti u ovoj oblasti. Da bi se išlo u korak sa vremenom, tehnološkim i drugim promjenama i odgovorilo, odnosno upravljalo rizicima u radnoj sredini, neophodno je učenje cijelog života.
  7. Uvođenje jedinstvenog registra povreda na radu, koji bi bio dostupan svim subjektima sistema zaštite i zdravlja na radu.
  8. Informisanje javnosti o stanju zaštite i zdravlja na radu zaposlenih
  9. Saradnja u oblasti zaštite i zdravlja na radu na međunarodnom nivou, sa socijalnim partnerima i sa Udruženjem inžinjera zaštite na radu.
  10. Osmisliti praćenje i primjenu mjera iz oblasti zaštite i zdravlja na radu koje se odnose na virusne infekcije i pandemije, kao što je trenutna situacija sa pandemijom „KOVID-a 19“.
  11. Na nivou Republike Srpske obezbijediti sredstva za projekat promocija zdravlja na radu kojim će biti obuhvaćeni svi radnici, s posebnim osvrtom na prevenciju povreda na radu i profesionalnih oboljenja.
  12. Pojačati inspekcijski nadzor i primjenu mjera zaštite i bezbjednosti na radu.
  13. Postupak priznavanja i prijavljivanja profesionalnog oboljenja, neophodno je uskladiti sa propisima EU.
  14. Postupak priznavanja i prijavljivanja profesionalnog oboljenja treba pojednostaviti.
  15. Socijalni partneri imaju značajnu ulogu u kreiranju, uvođenju i sprovođenju zaštite i zdravlja na radu, kao i promovisanju zdravih i bezbjednih uslova rada. Potrebno je raditi na zaključivanju kolektivnih ugovora kako bi se zauzeli stavovi koji zadovoljavaju interese zaposlenih i poslodavaca.
  16. Posebno poglavlje u Strategiji zaštite i zdravlja na radu u Republici Srpskoj za period 2021-2024. godine, potrebno je posvetiti mentalnom zdravlju radnika.
  17. Vršiti konstantnu edukaciju svih relevantnih učesnika u oblasti zaštite i zdravlja na radu  (odgovornih lica zaduženih za zaštitu na radu, poslodavaca, radnika, doktora inspektora….).
  18. Nakon usvojene Strategije, donijeti akcione planove sa precizno utvrđenim rokovima i izvršiocima.

Predstavljanje Nacrta strategije zaštite i zdravlja na radu u Republici Srpskoj za period 2021-2024. 24.februar 2021.godine, Trebinje


e-magazin Regionalnog sindikalnog savjeta Solidarnost

NE TJERAJTE RADNIKE IZ REPUBLIKE SRPSKE, POVEĆAJTE PLATE!