„Tržište rada ne ide na ruku poslodavcima, moraju shvatiti da će samo značajnijim rastom plata zadržati radnike“

"Tržište rada ne ide na ruku poslodavcima, moraju shvatiti da će samo značajnijim rastom plata zadržati radnike" (Foto BHRT)
"Tržište rada ne ide na ruku poslodavcima, moraju shvatiti da će samo značajnijim rastom plata zadržati radnike" (Foto BHRT)

U Domu sindikata u Banjaluci danas je održana konferencija za medije predstavnika Sindikata saobraćaja i veza Republike Srpske na temu „Položaj radnika zaposlenih u oblasti saobraćaja i veza sa posebnim akcentom na visinu plata i uslove rada“.

U ovoj oblasti je zaposleno oko 12 000 radnika od čega je oko 4 000 sindikalno organizovano. Plate su nedoupustivo male i u prosjeku za prošli mjesec iznosile su 691KM, istakao je predjednik Sindikata saobraćaja i veza Republike Srpske Nebojša Đokić.

„U ovim oblastima su plate relativno male, s obzirom na obim posla koji radnici obavljaju i nisu se povećavale preko 10 godina, a troškovi života su rasli. Radnici u Željeznicama Republike Srpske imaju najmanje plate od svih javnih preduzeća. Imamo podatak da je u ovom preduzeću za prvih 6 mjeseci iskazana dobit od preko 5 miliona KM i mi insistiramo da se dio tog novca izdvoji za povećanje plata zaposlenih. Plata vozača koji je nosilac posla u drumskom saobraćaju iznosi od 450 do 550 KM, i onda je jasno zašto su vozači deficitarna radna snaga i zašto odlaze u zemlje zapadne Evrope. Poslodavci u ovoj oblasti su zbog toga primorani da radno angažuju radnike čiji je radni vijek završen, to jest zapošljavaju penzionere. Iako tržište rada ne ide na ruku poslodavcima oni nikako da shvate da će samo značajnijim rastom plata zadržati radnike.“

Poslodavci koji najviše krše prava radnika, a najviše ih je u drumskom saobraćaju, sprečavaju organizovanje sindikata u preduzećima, naglasio je Đokić,

„U drumskom saobraćaju su i poslodavci kod koji se najviše krše prava radnika, kasne isplate plata i doprinosa, i krše se druga prava radnika. Kada mi na pozive radnika ovih preduzeća pokušamo da stupimo u kontakt sa ovim poslodavcima i uključimo se u rješavanje ovih problema, tu nailazimo na zid, oni jednostavno ne dozvoljavaju sindikalno organizovanje. U ovoj oblasti ima i svijetlih primjera i savjesnih poslodavaca, ali to je manji broj.“

U sektoru saobraćaja i veza nije potpisan kolektivni ugovor, a potpisani su pojedinačni kolektivni ugovori u preduzećima Pošte Srpske i Aerodrom Srpske gdje imamo prilično dobro regulisana i zagarantovana prava, rekao je Đokić.

„Komunikacija sa Udruženjem poslodavaca u oblasti saobraćaja i veza je dosta korektna i dobra, ali šta to vrijedi ako nemamo rezultat, tj. nemamo potpisan kolektivni ugovor. Iskreno se nadam da ćemo mi u narednom periodu uz veću dozu kompromisa doći do usaglašavanja pojedinačnog kolektivnog ugovora na zadovoljstvo i radnika i poslodavaca. Mi smo kao i svi drugi privredni sindikati uputili poziv udruženju poslodavaca iz našeg sektora da 2 septembra sjednemo i konačno dogovorimo dinamiku nastavka pregovora oko usaglašavanja kolektivnih ugovora.“

Radnici u JP Pošte Srpske su zadovoljni svojim kolektivnim ugovorom.

„Od samog starta smo uspjeli sa poslodavcem dogovoriti kolektivni ugovor. Imamo kolektivni ugovor koji se poštuje i kojim su regulisana i obezbjeđena prava radnika. Ono što nas zabrinjava je veliki broj odlazaka radnika iz javnih preduzeća pa tako i našeg. Mladi ljudi traže veće plate i bolje uslove rada, standard koji obezbjeđuje sve uslove života.„, rekla je Slobodanka Kuridža iz sindikalne organizacije JP Pošte Srpske.

Menadžment preduzeća Željeznice Republike Srpske je otkazao važenje pojedinačnog kolektivnog ugovora i radi se po Pravilniku u o radu. Broj radnika je smanjen na 2400 u procesu restruktuiranja, rekao je novinarima Nikola Stojanović iz sindikalne organizacije radnika infrastrukture na Željeznicama RS.

„Sindikati traže povećanje plate i izradu sistematizacije prema potrebama u preduzeću poslije restruktuiranja, kao i odgovornost menadžmenta koji je doveo preduzeće u ovakvu situaciju. Nismo imali povećanje plate od 2008. godine. Trećini radnika plata izračunata po osnovu koeficijenta i cijene rada je manja od najniže plate. Fali nam stručni kadar i odlaze nam radnici zbog malih plata. Takođe, tražimo potpisivanje pojedinačnog kolektivnog ugovora.“

Snimak konferencije za medije na fejsbuk stranici Saveza sindikata Republike Srpske


e-magazin Regionalnog sindikalnog savjeta Solidarnost

NE TJERAJTE RADNIKE IZ REPUBLIKE SRPSKE, POVEĆAJTE PLATE!