Dragan Gnjatić: Izjednačavanje platnih koeficijenata, pa tek onda povećanje plata

Dragan Gnjatić: Izjednačavanje platnih koeficijenata, pa tek onda povećanje plata
Dragan Gnjatić: Izjednačavanje platnih koeficijenata, pa tek onda povećanje plata

Sindikat obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske izražava ogromno nezadovoljstvo radnika u obrazovanju, nauci i kulturi kojima nisu ujednačeni platni koeficijenti sa ostalim korisnicima budžeta, poručeno je sa današnje konferencije za novinare u Banjaluci, nakon sjednice Izvršnog odbora ovog sindikata.

„Potpisani Memorandum o zajedničkim mjerama, koji je potpisan 2017. godine između Vlade Republike Srpske i Saveza sindikata RS je definisao rok do kraja 2022. godine da ovo ujednačavanje bude završeno, što nije ispoštovano. Ključ razvoja, rasta  i prosperiteta Republike Srpske je u rukama oko 10.000 profesora   zaposlenih u osnovnim školama i oko 4.000 profesora zaposlenih u srednjim školama, koji imaju VSS i zakinuti su  na iznosu plate od 250 do 300 KM. Dakle, ovi profesori nosioci su pozitivnih  promjena u Republici Srpskoj i  manje su plaćeni od najslabije plaćenog službenika  sa VSS u organima uprave i javnih službi Republike Srpske“, kaže Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS.

U sektoru obrazovanja, nauke i kulture visokoobrazovani radnici su potplaćeni, diskriminisani i poniženi. Profesor matematike u gimnaziji svakog mjeseca prima  platu koja je za 300 KM manja od njegovog učenika koji radi u javnim službama kao početnik, kaže Gnjatić.

„U privatnom životu u razgovoru sa drugim ljudima ovi radnici sagnu glavu i stide se da kažu kolika je njihova plata. Tražimo od Vlade Republike Srpske i resornih ministarstava da ovu diskriminaciju, podijeljenost  i nepravdu isprave hitno, dakle odmah, a tek onda se može  pristupiti povećanju primanja svih ostalih,  što mi i podržavamo“, tvrdi Gnjatić.

Sindikat obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske pregovara u ime 25.000 zaposlenih u ovim oblastima, najbrojniji je i najmasovniji granski  sindikat u cijeloj Republici Srpskoj i BiH. Milena Begić, član RO Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, magistar razredne nastave i predsjednica Sindikalne organizacije u Osnovnoj školi „Miloš Crnjanski“ Banjaluka kaže da su svi „zakinuti“ i da je evidentno koliko.

„Radimo najbolje što znamo i umijemo, čak i prekovremeno, a evo koji su rezultati toga. Ne tražimo ništa što drugi nemaju, već da imamo iste plate kao i ostali korisnici budžeta“, kaže Milena Begić.

Miloš Kolundžija, takođe član RO Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS i profesor ekonomske grupe predmeta u srednjoj Ugostiteljsko trgovinsko turističkoj školi kaže da bi izjednačavanje koeficijenata značilo svima, jer bi bila ispravljena nepravda koja se vuče godinama.

„Znamo svi da sve kreće od obrazovanja. Ako demorališete ljude koji rade u obrazovanju, nema ni svjetle budućnosti za društvo u cjelini“, kaže Kolundžija.

Iz Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS su poručili Vladi Srpske da nema nikome ko se finansira iz budžeta nikakvog povećanja plata, dok se u potpunosti ne provede potpisani Memorandum, odnosno ispravi strašna nepravda prema onima na čijim leđima počiva razvoj Republike Srpske. Ukoliko ne dođe do izjednačavanja platnih koeficijenata što prije, sindikat ne isključuje ni radikalnije mjere, uz poruku nadležnim da će naredna sjednica Republičkog odbora ovog sindikata biti održana ispred zgrade Vlade Republike Srpske.


e-magazin Regionalnog sindikalnog savjeta Solidarnost

NE TJERAJTE RADNIKE IZ REPUBLIKE SRPSKE, POVEĆAJTE PLATE!