Povećanje plata u Republici Srpskoj u (ne)milosti poslodavaca

Povećanje plata u Republici Srpskoj u (ne)milosti poslodavaca
Povećanje plata u Republici Srpskoj u (ne)milosti poslodavaca

Iako povećanje minimalca u Republici Srpskoj na 520 KM, koje je na snazi od ove godine, za sobom povlači i povećanje drugih plata, u konačnici, samo od dobre volje poslodavaca zavisi koliko će to povećanje iznositi.

Naime, najniža plata u RS za 2019. godinu je iznosila 450 KM dok minimalac za 2020. Odlukom Vlade RS iznosi 520 KM.

Ovo bi trebalo da utiče i na povećanje drugih plata, ali u praksi to možda neće biti slučaj, objašnjavaju u sindikatu.

„Jedna od vrijednosti najniže plate je što ona za sobom automatski povlači povećanje svih drugih plata. Ukoliko npr. u određenom privrednom subjektu kvalifikovan radnik imao startnu platu 520 KM, a nekvalifikovani radnik je prošle godine imao 450 maraka, sada kada nekvalifikovani radnik ima 520 KM, poslodavac automatski mora povećati platu kvalifikovanom radniku jer ne može dovesti do ujednačavanja iznosa onom ko obavlja složenije poslove u odnosu na onog ko obavlja jednostavnije poslove“, pojasnila je predsjednica Saveza sindikata Republike Sprske, Ranka Mišić.

Nažalost, kako dodaje, u većini privrednih subjekata iznos povećanja najniže plate zavisi od volje i raspoloženja poslodavaca.

„Od volje poslodavca zavisi i da li će povećati platu ili će sve radnike staviti na minimalac, što je nezakonito. Svako povećanje zavisi od volje poslodavca, izuzev privrednih subjekata gdje mi imamo sindikat“, naglašava Mišićeva.

Kako navodi, u preduzećima u kojima su formirani sindikati, krajem svake godine se pregovara o iznosu plate za iduću godinu za sve radnike koji su tu zaposleni i to se definiše pojedinačnim kolektivnim ugovorom.

„Tamo gdje imamo sindikat imamo povećanje plata mimo minimalca na način da se pojedinačnim kolektivnim ugovorom dogovori povećanje plata u zavisnosti od mogućnosti i kapaciteta privrednog subjekta“, kaže Mišićeva.

Prema njenim riječima, minimalac, prema Zakonu primaju nekvalifikovani radnici koji obavljaju najjednostavnije poslove.

„Prema našim procjenama to je između 15.000 i 17.000 radnika u RS, koji bi trebalo da primaju najnižu platu, a svi ostali više od najniže plate u zavisnosti od kvalifikacije. Međutim, pokazatelji Poreske uprave kažu da se ponekad pojavi između 28 i 30.000 radnika koji primaju najnižu platu, što znači da je minimalac zloupotrijebljen, te da ga primaju i kvalifikovani radnici, a ostatak dobiju na ruke“, upozorava Mišićeva.

Naglasila je da, je Zakon o podsticajima u RS, takođe veoma motivišući za povećanje plata radnicima.

Kako pojašnjava, ako je kvalifikovani radnik prije stupanja na snagu pomenutog Zakona imao platu 700 KM i poslodavac samoinicijativno ili kroz pregovore sa sindikatom u preduzeću odluči da tom radniku poveća platu za 100 maraka, na taj iznos će platiti samo jednu trećinu poreza i doprinosa, a dvije trećine će mu Vlada priznati, odnosno dobiće povrat u iznosu poreza i doprinosa na taj iznos povećanja plate.

Govoreći o načinu utvrđivanja najniže plate u RS, Mišićeva je istakla da se ona utvrđuje na osnovu prijedloga Ekonomsko-socijalnog savjeta, te da na osnovu tog prijeloga Vlada donosi konačnu odluku jer je to zakonska obaveza Vlade.

„Poslodavci su bili stava da minimalac za 2020. godinu treba da iznosi 480 KM, eventualno 500 maraka. Mi to nismo prihvatili i naš zahjtev je bio 550 KM. Prvi korak i drugi korak 600 maraka u toku godine, da dodje do još jednog povećanja plata. Vlada je imala zakonsku obavezu pošto se nismo dogvorili da ona donese odluku i lobiranjem i razgovorima koje smo imali sa Vladom stigli smo do iznosa od 520 maraka“, zaključila je Mišićeva.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, Saša Trivić rekao je da najniža plata koju radnik za puno radno vrijeme može primiti je 520 maraka.

„Do sada je minimalac bio 450 KM, ali ako je neki radnik imao 480 KM ili 490 maraka, povećanje se odnosi i na njega“, ističe Trivić.

Izvor: Mondo


e-magazin Regionalnog sindikalnog savjeta Solidarnost

NE TJERAJTE RADNIKE IZ REPUBLIKE SRPSKE, POVEĆAJTE PLATE!