Plan oporavka EU dobre vijesti za 60 miliona ljudi u riziku od nezaposlenosti

Evropska konfederacija sindikata (EKS) je pozdravila Plan oporavka Evropske komisije kojim bi se ublažile ekonomske i socijalne posljedice pandemije i zaštitila radna mjesta.

„To je dobra vijest za 60 miliona ljudi širom Evropske unije koji zavise od brzih investicija kojim bi se sačuvala radna mjesta ili izbjegla dugoročna nezaposlenost“-rekao je Luka Vinsentini, generalni sekretar EKS-a.

EKS pozdravlja odluku da se Plan oporavka finansira kroz evropske obeznice koje će direktno garantovati EU kako bi se na taj način izbjegao dodatni dug za države članice.

Insistiranje „štedljive četvorke“ ili bolje reći „zlobne petice“ kojom bi se smanjili fondovii uvela kontrola Savjeta nad nacionalnim planovima oporavka što bi opet  moglo da dovede do staromodnih strukturnih reformi, spojilo se sa njihovim sebičnim interesom da se poveća povrat poreza i sačuvaju poreski rajevi, a da se pritom odustane od poštovanja vladavine prava.

„Budno ćemo motriti sve kako bismo bili sigurni da se proces odobravanja nacionalnih planova reformu tzv.“hitna kočnica“ ne koriste kako bi se dalje nametale mjere štednje i rezovi u zaradama, čime bi se išlo na ruku anti-evropskih populista“.

„Reformu rukovođenja EU i odluke treba hitno sprovest  kako šačica antievropskih vlada ne bi uništila evropski projekat, što Konferenciju o budućnosti Evrope čini još značajnijom.“-rekao je generalni sekretar EKS-a.

Izvor: https://www.etuc.org/en/pressrelease/eu-recovery-plan-good-news-60-million-risk-unemployment