Preko 4.500 hiljade pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske potpisalo je peticiju u kojoj od Vlade RS i ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske traže da se riješe ključni problemi sa kojima se radnici suočavaju, istakla je na današnjoj konferenciji za novinare predsjednica Sindikata radnika unutrašnjih poslova Republike Srpske Anica Jondić. Prvi zahtjev je povećanje plata, zbog činjenice da plate nisu povećane dvije godine i četiri mjeseca za sve radnike MUP-a Srpske, činjenice da policijski službenici MUP-a Srpske nemaju povećanje plate za težinu, prirodu posla i uslove rada i zbog neorganizovanja periodičnih zdravstvenih pregleda za sve pripadnike MUP-a RS u proteklih 17 godina.
„Danas će Skupština Sindikata radnika unutrašnjih poslova uputiti poziv našem poslodavcu, Vladi Republike Srpske i ministru unutrašnjih poslova, da nas obavijeste o vremenu, načinu i mjestu primopredaje potpisane peticije“, kazala je Jondićeva, podsjećajući da pripadnicima MUP-a plata stagnira i da pad realnih vrijednosti plata dovodi do pada životnog standarda njenih kolega.
Jondićeva je kazala da je policija u Srpskoj trenutno najslabije plaćena policija u regionu i da policajac ima manju platu od iznosa prosječne plate u Srpskoj, što nikada ranije nije bio slučaj.
„Svi pripadnici MUP-a RS, znači policijski službenici, državni službenici i namještenici, imajući u vidu član 7 Zakona o platama, koji imaju SSS nemaju zagarantovanu najnižu platu u Republici Srpskoj od 900 KM i zato danas pitamo ko, na koji način i zašto tako odlučuje. Kome i zašto je prihvatljivo i ko ima interes da položaj policije i svih pripadnika MUP-a RS bude ovakav“, istakla je Jondićeva.
Drugi problem sa kojim se suočavaju pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova jesu periodični zdravstveni pregledi, na koje čekaju čak 17 godina. Silvana Malešević, predsjednica Aktiva žena u Sindikatu radnika unutrašnjih poslova Republike Srpske kazala da dodatno zabrinjava i činjenica da pet godina Ministarstvo unutrašnjih poslova nije organizovalo ljekarske preglede specifične za žene, iako je jasno definisano Posebnim kolektivnim ugovorom.
„Za naše ministarstvo ljekarski pregledi trebali bi biti važni, jer smanjuje bolovanje, troškove liječenja, a na kraju i smrtnost naših radnika. Preventivna briga o ženama nije pitanje individualnog zdravlja, već napretka i stabilnosti institucija u kojima rade, a samim tim i države“, kazala je Maleševićeva.
Istaknut je i problem prekovremenih radnih sati. Samo u prošloj godini pripadnici MUP-a Srpske imali su 466 hiljada prekovremenih radnih sati, a tek polovina je kompenzovana. U proteklih osam godina policija je radila dva miliona i 800 hiljada prekovremenih radnih sati. Od toga čak milion i 300 hiljada nije kompezovano, ali nije ni plaćeno. Predsjednica Sindikata radnika unutrašnjih poslova pita da li samo policija Srpske treba da radi besplatno.
Na Skupštini Sindikata radnika unutrašnjih poslova Republike Srpske, koja je održana danas u Banjoj Luci, zaključeno je da svom poslodavcu, Vladi Republike Srpske i ministru unutrašnjih poslova daju rok od 15 dana da odgovore i preuzmu potpisanu peticiju. Ukoliko to ne urade, peticiju će predati na protokol, ali će tada biti jasan odnos poslodavca prema policiji Srpske i svim pripadnicima MUP-a. Ukoliko ne bude reakcije, Sindikat će o svojim zahtjevima obavijestiti i predsjednika Republike Srpske.