Преко 4.500 хиљаде припадника Министарства унутрашњих послова Републике Српске потписало је петицију у којој од Владе РС и министра унутрашњих послова Републике Српске траже да се ријеше кључни проблеми са којима се радници суочавају, истакла је на данашњој конференцији за новинаре предсједница Синдиката радника унутрашњих послова Републике Српске Аница Јондић. Први захтјев је повећање плата, због чињенице да плате нису повећане двије године и четири мјесеца за све раднике МУП-а Српске, чињенице да полицијски службеници МУП-а Српске немају повећање плате за тежину, природу посла и услове рада и због неорганизовања периодичних здравствених прегледа за све припаднике МУП-а РС у протеклих 17 година.
„Данас ће Скупштина Синдиката радника унутрашњих послова упутити позив нашем послодавцу, Влади Републике Српске и министру унутрашњих послова, да нас обавијесте о времену, начину и мјесту примопредаје потписане петиције“, казала је Јондићева, подсјећајући да припадницима МУП-а плата стагнира и да пад реалних вриједности плата доводи до пада животног стандарда њених колега.
Јондићева је казала да је полиција у Српској тренутно најслабије плаћена полиција у региону и да полицајац има мању плату од износа просјечне плате у Српској, што никада раније није био случај.
„Сви припадници МУП-а РС, значи полицијски службеници, државни службеници и намјештеници, имајући у виду члан 7 Закона о платама, који имају ССС немају загарантовану најнижу плату у Републици Српској од 900 КМ и зато данас питамо ко, на који начин и зашто тако одлучује. Коме и зашто је прихватљиво и ко има интерес да положај полиције и свих припадника МУП-а РС буде овакав“, истакла је Јондићева.
Други проблем са којим се суочавају припадници Министарства унутрашњих послова јесу периодични здравствени прегледи, на које чекају чак 17 година. Силвана Малешевић, предсједница Актива жена у Синдикату радника унутрашњих послова Републике Српске казала да додатно забрињава и чињеница да пет година Министарство унутрашњих послова није организовало љекарске прегледе специфичне за жене, иако је јасно дефинисано Посебним колективним уговором.
„За наше министарство љекарски прегледи требали би бити важни, јер смањује боловање, трошкове лијечења, а на крају и смртност наших радника. Превентивна брига о женама није питање индивидуалног здравља, већ напретка и стабилности институција у којима раде, а самим тим и државе“, казала је Малешевићева.
Истакнут је и проблем прековремених радних сати. Само у прошлој години припадници МУП-а Српске имали су 466 хиљада прековремених радних сати, а тек половина је компензована. У протеклих осам година полиција је радила два милиона и 800 хиљада прековремених радних сати. Од тога чак милион и 300 хиљада није компезовано, али није ни плаћено. Предсједница Синдиката радника унутрашњих послова пита да ли само полиција Српске треба да ради бесплатно.
На Скупштини Синдиката радника унутрашњих послова Републике Српске, која је одржана данас у Бањој Луци, закључено је да свом послодавцу, Влади Републике Српске и министру унутрашњих послова дају рок од 15 дана да одговоре и преузму потписану петицију. Уколико то не ураде, петицију ће предати на протокол, али ће тада бити јасан однос послодавца према полицији Српске и свим припадницима МУП-а. Уколико не буде реакције, Синдикат ће о својим захтјевима обавијестити и предсједника Републике Српске.