Савез синдиката Републике Српске позива све послодавце у Српској, чији радници раде на отвореном, да у наредним данима када су најављене изразито високе температуре, предузму адекватне мјере заштите и сачувају здравље својих радника.
Апелујемо на послодавце да, прије свега, обезбиједе довољне количине питке воде, чешће паузе за одмор у расхлађеним или засјењеним просторијама, те изврше прерасподјелу радног времена како радници не би радили у најтоплијем дијелу дана.
Током великих врућина, најугроженији су радници који раде на отвореном и то: грађевински радници, радници у комуналним дјелатностима, шумарству, пољопривреди и саобраћају, као и сви радници који раде у затвореним просторијама без адекватне вентилације и расхладних система.
Подсјећамо, Савез синдиката Републике Српске, сваке године у периоду високих температура, указује на чињеницу да је у Републици Српској неопходно системски уредити ово питање, како би се спријечиле здравствене посљедице и повреде на раду.
Савез синдиката Републике Српске иницираће доношење законских и подзаконских аката који уређују питање рада на изразито високим температурама у Српској, о чему ће почетком јула мјесеца текуће године разговарати са представницима релевантних институција, у циљу доношења конкретног законског рјешења.
