Poziv poslodavcima da preduzmu adekvatne mjere i zaštite svoje radnike tokom izrazito visokih temperatura

Poziv poslodavcima da preduzmu adekvatne mjere i zaštite svoje radnike tokom izrazito visokih temperatura
Poziv poslodavcima da preduzmu adekvatne mjere i zaštite svoje radnike tokom izrazito visokih temperatura

Savez sindikata Republike Srpske poziva sve poslodavce u Srpskoj, čiji radnici rade na otvorenom, da u narednim danima kada su najavljene izrazito visoke temperature, preduzmu adekvatne mjere zaštite i sačuvaju zdravlje svojih radnika.

Apelujemo na poslodavce da, prije svega, obezbijede dovoljne količine pitke vode, češće pauze za odmor u rashlađenim ili zasjenjenim prostorijama, te izvrše preraspodjelu radnog vremena kako radnici ne bi radili u najtoplijem dijelu dana.

Tokom velikih vrućina, najugroženiji su radnici koji rade na otvorenom i to: građevinski radnici, radnici u komunalnim djelatnostima, šumarstvu, poljoprivredi i saobraćaju, kao i svi radnici koji rade u zatvorenim prostorijama bez adekvatne ventilacije i rashladnih sistema.

Podsjećamo, Savez sindikata Republike Srpske, svake godine u periodu visokih temperatura, ukazuje na činjenicu da je u Republici Srpskoj neophodno sistemski urediti ovo pitanje, kako bi se spriječile zdravstvene posljedice i povrede na radu.

Savez sindikata Republike Srpske iniciraće donošenje zakonskih i podzakonskih akata koji uređuju pitanje rada na izrazito visokim temperaturama u Srpskoj, o čemu će početkom jula mjeseca tekuće godine razgovarati sa predstavnicima relevantnih institucija, u cilju donošenja konkretnog zakonskog rješenja.


e-magazin Regionalnog sindikalnog savjeta Solidarnost

NE TJERAJTE RADNIKE IZ REPUBLIKE SRPSKE, POVEĆAJTE PLATE!