Zaključiti Posebne kolektivne ugovore i unaprijediti položaj radnika u trgovini, ugostiteljstvu, poljoprivredi i prehrambenoj industriji

Zaključiti Posebne kolektivne ugovore i unaprijediti položaj radnika u trgovini, ugostiteljstvu, poljoprivredi i prehrambenoj industriji
Zaključiti Posebne kolektivne ugovore i unaprijediti položaj radnika u trgovini, ugostiteljstvu, poljoprivredi i prehrambenoj industriji

Radnici zaposleni u oblasti trgovine, ugostiteljstva, poljoprivrede i prehrambene industrije u Republici Srpskoj u izuzetno su teškom položaju. Rade teške fizičke poslove, koji nisu adekvatno plaćeni, a plate se i dalje ne uređuju kolektivnim ugovorom. Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti Republike Srpske danas je na banjalučkoj Tržnici poručio da je broj radnika zaposlenih u trgovini, u odnosu na raniji period, prepolovljen. Prvi razlog je korona, a drugi je taj što poslodavci smanjuju broj radnika i na uštrb tog smanjenja ostvaruju određenu dobit, a sve, nažalost, na teret radnika.

„Nesaradnja sa sindikatom od strane poslodavaca i dalje je prisutna, kao i nemogućnost komunikacije. Mi smo u više navrata, svi sindikati iz relanog sektora tražili pregovore oko Posebnog kolektivnog ugovora i do danas nismo dobili odgovor i spremnost poslodavaca da sjednemo za pregovarački sto, uprkos Zakonu o radu koji kaže da se plate uređuju kolektivnim ugovorom“, kaže Savanović.

Ništa bolja situacija nije ni u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije. Velimir Rudić, predsjednik Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije Republike Srpske rekao je da je proizvodnja u ovoj oblasti znatno poskupila, čime domaći proizvođači postaju manje konkurentni. Radna mjesta su ugrožena, a radnici masovno odlaze van granica BiH zbog većih plata. Važno je da se radna mjesta u poljoprivredi i prehrambenoj industriji sačuvaju u interesu Republike Srpske i Sindikat je na tom planu otvoren za razgovore sa poslodavcima.

„Nekada je poljoprivreda učestvovala sa 12% u BDP-u, a sada je to duplo manje. U Semberiji je nekad bilo 12 hiljada poljoprivrednih proizvođača, a sada ih ima tek 3.500. Jasno nam je da je to sve loše i sad nam je došlo na naplatu. Krajnje je vrijeme da poslodavci stave radnika na prvo mjesto, jer svaki radnik mora imati dostojanstven rad, a to znači da ga neko poštuje kao čovjeka, kao radnika i da ga adekvatno plati“, kaže Rudić.

U Sindikatu trgovine podsjećaju da je neradna nedjelja i dalje jedan od glavnih ciljeva ovog Sindikata. Iako su uspjeli da se izbore za neradnu nedjelju u određenim opštinama, ili skraćeno radno vrijeme nedjeljom, to i dalje nije dovoljno.

„Ja ovom prilikom pozivam sve načelnike opština i gradonačelnike da u narednom periodu usmjere pažnju na neradnu nedjelju, jer oni su ti koji mogu nedjelju proglasiti neradnom i tako omogućiti radnicima da imaju nedjelju za odmor“, poručio je Goran Savanović.


e-magazin Regionalnog sindikalnog savjeta Solidarnost

NE TJERAJTE RADNIKE IZ REPUBLIKE SRPSKE, POVEĆAJTE PLATE!