ETUCE – Evropski sindikalni komitet za obrazovanje, čiji je član Sindikat obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske organizovao je dvodnevnu virtuelnu konferenciju pod nazivom „Oporavak vođen obrazovanjem“. Konferencija je prilika organizacijama članicama ETUCE-a da razgovaraju i usvoje strategije o načinu rješavanja postojećih i budućih izazova učiteljskih profesija u kontekstu oporavka od COVID-19. To će takođe biti prilika za formalno usvajanje važnih dokumenata o politici, dajući ETUCE-u i organizacijama članicama solidnu osnovu za sprovođenje njegovog programa tokom tekućeg mandata.
Trenutna kriza sa kojom se suočavamo pogađa sve nivoe društva. Uticaj pandemije je seizmičan, stvarajući ogromne pritiske na radnike, pojedince i zajednice. Pandemija je masovno uticala na sektor obrazovanja. Rastuće nejednakosti među učenicima i nastavnicima, smanjenje javnih sredstava u sektoru, tržišni mehanizmi koji podrivaju kvalitetno obrazovanje i socijalni dijalog, nedostatak sveobuhvatnih nacionalnih programa digitalizacije, kao i sve veći pritisak na nastavnike i drugo obrazovno osoblje su među glavnim izazovima sa kojima se suočava sektor obrazovanja u Evropi. Ova kriza izazvala je nastavnike i ostalo obrazovno osoblje na neviđene načine. Pokazali su elastičnost, prilagodljivost, maštu i veliku dozu hrabrosti da nastave pružati kvalitetno obrazovanje mladim ljudima, pomažući im da postanu građani društva u kojem riječi „jednakost“ i „demokratija“ imaju značenje i postaju stvarnost.
Ova pandemija nudi priliku za dalje jačanje sindikalnih kapaciteta, inovativnost i pametniju i jaču borbu za sindikalna i ljudska prava. Sektor obrazovanja treba da igra ključnu ulogu u suočavanju sa negativnim posljedicama pandemije i planiranju oporavka.
Delegati Konferencije razgovaraće o načinima na koje sindikati obrazovanja u Evropi mogu prihvatiti društvene promjene u vitalnim oblastima kao što su ekološki održivi razvoj, aktivno demokratsko građanstvo, jednakost i inkluzija, obrazovanje na daljinu i digitalizacija. Konferencija će takođe biti prilika da se delegati pozabave rizicima komercijalizacije obrazovanja, istovremeno identifikujući načine za jačanje socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja. Oporavak od krize COVID-19 moguć je samo ako je podržan snažnom posvećenošću vlada, obrazovnih vlasti i kreatora politike kako sistemskom oporavku obrazovanja, tako i širem smislu, oporavkom koji je vođen obrazovanjem, a koji se zasniva na unapređivanju kvalifikacije, prekvalifikaciji i mogućnosti obuke za pogođene radnike ekonomskim posljedicama pandemije.
Glavne rezolucije koje će se usvojiti na Konferenciji odnose se na oporavak vođen obrazovanjem; vještačka inteligencija u obrazovnom sektoru; uloga sindikata obrazovanja u Evropi u rješavanju problema obrazovanja i okruženja za društvene promjene; i značaj kampanje za bolju budućnost visokog obrazovanja i istraživanja.
U radu Konferencije učestvuje predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske i član Izvršnog komiteta ETUCE-a, Dragan Gnjatić.