Predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće Republike Srpske Danko Ružičić istakao je da je povećanje najniže plate u Srpskoj napravilo značajan iskorak, ali da je kod većine poslodavaca riješeno samo pitanje najniže plate, te da je neophodan novi sistem obračuna plata. Povodom 1. maja, Međunarodnog praznika rada, Ružičić je podsjetio da je u sektoru tekstila, kože i obuće zaposleno oko 12.500 radnika, uglavnom ženske radne snage.
„To je radno intenzivna, a nisko akumulativna grana u kojoj se rade uglavnom doradni lon poslovi, tako da je mala akumulacija kapitala. Prosječna plata u prošloj godini, prema podacima Poreske uprave, bila je 963 KM, što je niže od prosječne plate u prerađivačkoj industriji, koja je prošle godine bila 1.045 KM“, rekao je Ružičić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Podsjeća da je osnovni problem što u sektoru tekstila, kože i obuće, kao i drugim granama privrede, nije potpisan granski kolektivni ugovor, pa je samo 20 odsto radnika pokriveno kolektivnim ugovorom na nivou kompanije.
„Svi ostali konzumiraju samo prava iz Zakona o radu. Zato je neophodan novi sistem plata, kako bi se na pravedniji način isplaćivale, odnosno obračunavale plate svim radnicima. Nije dovoljno isplatiti najnižu platu, a ostalim radnicima da poslodavac da koliko on smatra da treba. Zarade treba jasno definisati kolektivnim ugovorom“, naveo je Ružičić.
Ružičić kaže da u Tesliću postoji firma u kojoj su 123 radnika ostala bez posla, nakon što je poslodavac iz Njemačke raskinuo ugovor sa fabrikom, jer menadžment nije isplaćivao poreze i doprinose. Tvrdi da se sada radi na tome da taj poslodavac otvori novu fabriku, u nadi da će zaposlitii te iste radnike.
Predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti Republike Srpske Goran Savanović istakao je da je u ovoj oblasti zaposleno oko 60.000 radnika, od čega 40.000 u trgovini.
„Povećanje najniže plate u Republici Srpskoj je radnicima u trgovini donio dosta dobroga. Prosječna plata u trgovini u martu je 1.250 KM, a u ugostiteljstvu oko 100 KM manje“, rekao je Savanović.
Poslodavci u oblasti trgovine su, kako kaže Savanović, primijenili odluku o najnižoj plati, ali su i ostalim radnicima u oblasti trgovine povećali plate u prosjeku 100-150 KM. Podsjeća da i dalje nije potpisan granski kolektivni ugovor, jer poslodavci ne žele da vode socijalni dijalog.
„Najveći problemi u oblasti trgovine i turizma su nedostatak radne snage, rad tokom praznika, koji nije adekvatno plaćen, te rad nedjeljom. Iako je došlo do blagog poboljšanja stanja, to nije dovoljno. Ministarstvo trgovine nije uspjelo donijeti Zakon kojim će biti definisano da je nedjelja neradni dan u Srpskoj. Mi ćemo u Sindikatu ponovo aktivirati to pitanje“, kaže Savanović.