Ovog Međunarodnog dana žena, Međunarodna konfederacija sindikata ponavlja da je ključ za jačanje demokratije i izgradnju inkluzivnih društava unapređenje jednakosti na poslu.
Žene se suočavaju sa sistemskim nejednakostima, uključujući nejednako učešće u radnoj snazi, uporni jaz u platama polova, preveliku zastupljenost u neformalnim sektorima i uznemiravanje na radnom mjestu.Štaviše, populistički pokreti i autoritarni režimi nastavljaju da potkopavaju decenije napretka ka ravnopravnosti žena, što uključuje ravnopravno učešće na radnom mjestu, ekonomsko i političko osnaživanje i pristup obrazovanju.
Generalni sekretar MKS-a Luk Triangl rekao je: „Put ka istinski inkluzivnom, pravednom i demokratskom društvu je kroz nemilosrdnu potragu za rodnom jednakošću na poslu. Naš poziv za rodno transformativni Novi društveni ugovor je stvaranje uslova u kojima svaka žena može da napreduje u dignitetu, bez diskriminacije i nasilja. Ovog Međunarodnog dana žena, ponovo se obavezujemo na ovu viziju i zalažemo se za transformativne politike koje se odnose na sve radnike.”
Ekonomija njege: Predviđa se da će ulaganje u univerzalnu njegu o djeci i dugotrajnu njegu stvoriti 280 miliona radnih mjesta do 2030. Takve investicije bi povećale stopu zaposlenosti žena za 78 procenata, 84 procenta ovih pozicija su formalne, nudeći spas za značajan broj žena migrantica koje trenutno rade na neformalnim poslovima.
Razlika u platama polova : Na globalnom nivou, žene zarađuju približno 20 odsto manje od muškaraca i, prema trenutnoj stopi, biće potrebno 257 godina da se postigne jednaka plata za jednak rad. Za zatvaranje ovog jaza potrebni su zajednički napori na povećanju transparentnosti plata, borbi protiv segregacije u zanimanju, poboljšanju ravnoteže između poslovnog i privatnog života, bolje socijalne zaštite i pravednih minimalnih plata.
Rodno zasnovano nasilje i diskriminacija u svijetu rada: Da bismo postigli rodnu ravnopravnost, moramo se pozabaviti seksizmom, rasizmom, ksenofobijom i diskriminacijom LGBTQI+ radnih ljudi i migranata u svijetu rada. Da bismo to uradili, moramo da vidimo napredak u uključivanju i učešću radnica – u svoj njihovoj različitosti – na radnom mjestu.
Sindikalno angažovanje: sindikati moraju voditi rodno-transformativne agende kroz kolektivno pregovaranje i socijalni dijalog. Ovo mora biti praćeno povećanjem ženskog rukovodstva u sindikatima, što je od suštinskog značaja za izgradnju inkluzivnog, feminističkog i pravičnog sindikalnog pokreta.
Luk Triangl je dodao: „Usred rastućih globalnih izazova, uključujući porast populističkih desničarskih ideologija i autoritarnih vlada, globalni sindikalni pokret ostaje čvrst u svojoj posvećenosti rodnoj ravnopravnosti i pravima žena. Moramo povećati naše napore da postignemo rodnu ravnopravnost u svijetu rada kao suštinski doprinos inkluzivnim, mirnim i demokratskim društvima.“
Originalni tekst pogledajte ovdje