Dana, 31.05.2019. godine održan je sastanak predstavnika Ministarstva pravde u Vladi RS sa Republičkim odborom Sindikata pravosuđa RS.
Na sastanku je konstatovano da je ministarstvo pravde uputilo u Skupštinsku proceduru prijedlog izmjena i dopuna Zakona o platama zaposenih u pravosudnim insitucijama RS, a u dijelu koji se odnosi na povećanje iznosa naknade za pripadnike Ovlaštenih službenih lica (OSL-a) sa srednjom i višom stručnom spremom, čime bi se postiglo izjednačavanje sa iznosom naknade za iste pripadnike zaposlene u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Takođe, ponovo je upućen zajtjev ministarstvu da se pod hitno razmotri uvećanje plata za ostale zaposlene u pravosudnim institucijama Republike Srpske.
Kao razlog za naš zahtjev Republički odbor Sindikata pravosuđa RS je naveo sljedeće činjenice:
1. U zadnjih 10 godina plate za radnike u pravosudnim institucijama, nisu povećavane;
2. Troškovi života su povećani za 20-30%;
3. U pravosudnim institucijama nema viška zaposlenih (čak u pojedinim institucijama imamo manjak zaposlenih);
4. Specifičnost poslova i zadataka zaposlenih (materijalna i krivična odgovornost);
5. Povećan obim poslova u skladu sa provođenjem reforme pravosuđa (tehnički i po broju predmeta).
Naročito podvlačimo kao važnu činjenicu da radnici u pravosudnim institucijama obavljaju izuzetno zahtjevan i složen posao uz punu materijalnu i krivičnu odgovornost. Za razliku od nekih drugih službi, za radnike u pravosudnim institucijama je potrebno uvažiti činjenicu specifičnosti vrlo složenih i odgovornih poslova i zadataka koje obavljaju za sudije i tužioce, kao njihov stručni saradnik-asistent, čineći skoro 80% poslova nosioca pravosudnih funkcija. Na osnovu posebno otežanih uslova rada i izuzetno složenih poslova koje obavljaju, smatramo da bi trebalo odvojiti sa visinom primanja ili naknada, ove radnike od ostalih radnika koji sa istom stručnom spremom obavljaju poslove i zadatke u drugim službama (u organima uprave, opštinama, pošti, javnim preduzećima kao što su elektroprivreda, vodovod i kanalizacija i td.). Po pravilu, za mnogo jednostavnije poslove koje obavljaju, radnici u drugim institucijama imaju veća primanja od radnika u pravosudnim institucijama sa istom stručnom spremom. Takođe, obim i složenost poslova u pravosudnim institucijama se iz godine u godinu povećava.
Činjenica je da radnici u pravosudnim institucijama nemaju mogućnost napredovanja kroz platne koeficijente ili razrede, te da im je u platu uračunat regres i topli obrok koji predstavlja stvarni trošak, što dodatno utiče na umanjenje iznosa plate za pomenutu kategoriju radnika.
S toga smo mišljenja da bi bilo potrebno obratiti posebnu pažnju na ovo egzistencijalno pitanje i uraditi sve na poboljšanju materijalnog statusa zaposlenih u pravosudnim institucijama RS.
Republički odbor Sindikata pravosuđa RS, kao prvi korak, predlaže da Ministarstvo pravde proslijedi naš zahtijev za poboljšanje materijalnog statusa zaposlenih u pravosudnim institucijama, Vladi Republike Srpske, a potom ćemo insistirati na održavanju sastanka sa predsjednikom Vlade g-dinom Viškovićem.