Šta je to novo, šta donosi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju?

Šta je to novo, šta donosi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju?
Šta je to novo, šta donosi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju?

Savez sindikata Republike Srpske, kao većinska reprezentativna organizacija radnika, dugi niz godina je insistirao na donošenju novog Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju sa ciljem da se poveća i proširi obim zdravstvenih usluga i prava osiguranika, prvenstveno radnika.

U Memorandumu o zajedničkim mjerama potpisanom između Saveza sindikata Republike Srpske i Vlade Republike Srpske 2017. godine, na naš zahtjev, predviđeno je donošenje novog Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju.

Donošenje ovog Zakona bio je i naš prijedlog za globalne reformske mjere za Program ekonomskih reformi Republike Srpske, unazad nekoliko godina.

Poseban zadatak nam je bio da radnici koji su oboljeli od malignih bolesti ili njeguju dijete oboljelo od malignih bolesti, kao i trudnice koje su na bolovanju radi održavanja trudnoće, imaju naknadu plate od 100 %, umjesto dosadašnjih 70%, za što smo se USPJELI IZBORITI, tako da ti radnici i radnice imaju istu naknadu kao i da rade.

Novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju je u značajnoj mjeri uređen širi obim prava osiguranih lica prilikom ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Najznačajnije novine koje se prvenstveno odnose na radnike i njihove porodice su:

  • U članu 33. koji reguliše liječenje u kućnim uslovima na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja , propisani su slučajevi u kojima je dozvoljeno kućno liječenje, i to ukoliko se osiguranik nije pisanim putem odrekao prava na kućne posjete zdravstvene ustanove u kojoj se registrovao u skladu sa propisima kojima je uređena oblast zdravstvene zaštite,
  • U članu 34. proširena su prava u stomatološkoj zdravstvenoj zaštiti u smislu da je starosna granica djece pomjerena sa 15 na 18 godina i to da imaju pravo na pokretni ortodontski aparat na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja,
  • U članu 35. proširena su prava koja se odnose na bolničku zdravstvenu zaštitu na taj način da je pratnja drugog lica prilikom bolničkog liječenja omogućena i za lica starija od 18 godina ukoliko im je utvrđena potpuna poslovna nesposobnost ili produženo roditeljsko pravo,
  • U članu 37. je propisano da nakon dva neuspjela pokušaja biomedicinski potpomognute oplodnje u Republici , Fond može odobriti još jedan pokušaj biomedicinski potpomognute oplodnje u Republici ili izvan Republike u skladu sa zahtjevom osiguranice,
  • U članu 50. propisano je da su od oslobađanja od plaćanja participacije i lica do 18 godina, umjesto dosadašnjih 15 godina, kao i lica oboljela od rijetkih bolesti čiji je status potvrđen od Centra za rijetke bolesti,
  • U članu 53. kao i u daljem tekstu Zakona, koji se odnosi na ovjeravanje izjava radi refundacije ličnog učešća u troškovima zdravstvene zaštite, propisano je da podnosilac zahtjeva izjave koju dostavlja Fondu, može da bira da istu ovjeri kod notara ili nadležnog organa lokalne samouprave.
  • U članu 73. propisano je pravo na odsustvo sa rada osiguranika radi njegeoboljelog člana uže porodice , i to u trajanju od 15 dana za svako dijete mlađe od 15 godina, za svako dijete starije od 15 godina, bračnog ili vanbračnog supružnika ili roditelja u trajanju od sedam dana u kalendarskoj godini, za dijete do navršenih 18 godina kod kojeg je zdravstvena ustanova tercijalnog nivoa zdravstvene zaštite u Republici, utvrdila potrebu njege zbog teškog oštećenja zdravstvenog stanja usljed oštećenja moždane strukture, maligne bolesti ili drugog teškog pogoršanja zdravstvenog stanja , u trajanju najduže do četiri mjeseca.
    Takođe, u istom članu, u stavu 2. propisano je da se odsustvo sa rada u navedenim slučajevima može odobriti na sledeći način:

-ukoliko su oba roditelja zaposlena-jednom roditelju

-ukoliko je jedan roditelj zaposlen, a drugi roditelj zbog zdravstvenih razloga je nesposoban za njegu oboljelog dijeteta-zaposlenom roditelju

-ukoliko su roditelji razvedeni ili je jednom roditelju oduzeta poslovna sposobnost ili roditeljsko pravo-zaposlenom roditelju kome je dijete povjereno na čuvanje i

-ukoliko dijete ima jednog roditelja-zaposlenom roditelju

  • U članu 74. propisana je obaveza osiguranicima , osim onih koji se nalaze na bolničkom liječenju, da se svakih 15 dana od dana utvrđene nesposobnosti za rad, javljaju doktoru medicine kod koga su registrovani,
  • U članu 83. propisan je osnov za obračun i isplatu naknade plate za vrijeme utvrđene privremene spriječenosti za rad u visini prosječne neto plateosiguranika ostvarenih u zadnjih šest mjeseci koji prethode mjesecu u kojem je osiguranik bio privremeno spriječen za rad, u sljedećim procentima od osnova:

-Bolest ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće-100%(ranije 70%)

-maligna bolest i njega djeteta oboljelog od maligne bolesti-100%(ranije 70%)

-dobrovoljno davanje organa, tkiva ili ćelija-100% (ranije 90%)

-sprovođenje propisane mjere obavezne izolacije kao kliconoše ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini u skladu sa propisima kojima je uređena oblast zaštite stanovništva od zaraznih bolesti-90%

-bolest, povreda, medicinsko ispitivanje i njega oboljelog člana uže porodice -70%.

  • Takođe, ovim članom je propisano da ukoliko je spriječenost za rad nastala zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti,naknada plate se obezbjeđuje od poslodavca od prvog dana privremene spriječenosti za rad do prestanka uzroka privremene spriječenosti za rad , bez obzira na to da li radnik ima zaključen ugovor sa poslodavcem na neodređeno ili određeno vrijeme, u skladu sa propisima kojima je uređena oblast rada, u iznosu od 100% od osnova. 
  • Kolektivnim ugovorom, opštim aktom i ugovorom o radu,može se propisati veći procenat naknade plate u odnosu na osnov za isplatu propisan ovim Zakonom u slučaju privremene spriječenosti za rad koja traje neprekidno do 30 dana. 
  • U članu 84. koji propisuje slučajeve kada osiguranik nema pravo na naknadu plate u slučaju privremene spriječenosti za rad, definisan je izuzetak da osiguranik ima pravo na ovu naknadu u slučajevima kada je privremena spriječenost za rad prouzrokovana upotrebom alkohola ili psihoaktivnih supstanci, kada mu je klinički dijagnostikovano psihijatrijsko oboljenje i nalazi se na liječenju.

Donošenjem Zakona o obaveznom zdravstvenom izvršeno je usklađivanje sistema zdravstvenog osiguranja u Republici Srpskoj sa sistemom zdravstvenog osiguranja u zemljama Evropske unije, kao i usklađivanje zakonskih rješenja u ovoj oblasti sa strateškim i razvojnim dokumentima, koji su doneseni nakon stupanja na snagu do sada važećeg Zakona.

Novi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju je objavljen u „Službenom glasniku Republike Srpske“ broj 93 od 21. septembra 2022. godine, i stupio je na pravnu snagu dana 29. septembra 2022. godine.

 GENERALNI SEKRETAR
Goran Stanković


e-magazin Regionalnog sindikalnog savjeta Solidarnost

NE TJERAJTE RADNIKE IZ REPUBLIKE SRPSKE, POVEĆAJTE PLATE!