Manje cvijeća više prava!     

Manje cvijeća više prava!     
Manje cvijeća više prava!     

Zahtijevamo jednaka prava za sve žene svuda u svijetu i svaki dan! Rodna ravnopravnost je globalni izazov, ne isključujući Evropu. Evropa treba da vodi dobrim primjerom i da ukine desni populizam, sve oblike radikalizma i antifeminizma. Jednak pristup poslovima, obrazovanju, socijalnoj zaštiti i zapošljavanju treba da bude garancija Novog društvenog ugovora.

Žene se i dalje svuda suočavaju sa diskriminacijom,nedovoljno  su zastupljene u organima odlučivanja, globalni rodni jaz u platama je i dalje iznad 20%, a rodna razlika u učešću u radnoj snazi iznosi 27%. Želimo da naši Sindikati budu primjer u zastupljenosti žena u organima odlučivanja i rukovodećim pozicijama. Žene su ključni igrači za stolovima za kolektivno pregovaranje u jačanju borbe za zatvaranje rodnog jaza u platama i okončanje segmentacije radne snage i obezbjeđivanje inkluzivnog i ravnopravnog svijeta rada za sve.

Žene su većina u neformalnoj ekonomiji i veliki dio posla koji rade žene je potcijenjen ili uopšte nije plaćen. Čak i prije pandemije, žene su bile previše zastupljene u nesigurnim, povremenim i neformalnim poslovima. Ogromnu većinu poslova njege obavljale su žene, često neplaćene, zbog neadekvatnog ulaganja u ekonomiju njege, ali je pandemija čak pogoršala situaciju. Imalo je neproporcionalan efekat na žene, pošto su zdravstveni sistemi i sistemi zaštite bili preopterećeni stavljajući dodatno opterećenje uglavnom na ženske članove domaćinstva, izgubljeni su poslovi – posebno slabije plaćeni poslovi – gdje su žene prezastupljene, a učestalost uznemiravanja i nasilja nad ženama je dramatično povećana.  u većini zemalja širom svijeta. Sistematsko potcjenjivanje rada žena ostaje problem širom svijeta, ne isključujući Evropu. Finansiranje njege je nedovoljno – ovo se mora promijeniti kako bi se zadovoljile hitne potrebe i obezbijedila jednakost. Pozivamo na ulaganje u ekonomiju njege u svim zemljama i na pravilno prepoznavanje vrijednosti rada njege.

Veliki dio žena doživljava ili je iskusio rodno zasnovano nasilje i uznemiravanje, uključujući i na poslu. Idemo naprijed u priznavanju rodno zasnovanog nasilja i ratifikaciji Konvencije 190, međutim ovi koraci su i dalje suviše spori i premali, a pred nama je još dug put sa fokusom na analizu pravne osnove i implementaciju nakon što je ratifikacija postignuta sa potrebom da se razviju radnje za osiguranje sprovođenja i praćenje konvencije. Potrebna nam je snažna saradnja u učenju iz dobrih praksi na nacionalnom nivou, a čak i prije ratifikacije ohrabrujemo sindikate da uključe mjere prevencije rodno zasnovanog nasilja kako bi se unaprijed uključile u kolektivna pregovaranja..

Ostajemo jake u našoj odlučnosti da unaprijedimo rodnu ravnopravnost i solidarnost sa svim ženama svuda u svijetu i svakog dana!

Komitet žena PERK-a


e-magazin Regionalnog sindikalnog savjeta Solidarnost

NE TJERAJTE RADNIKE IZ REPUBLIKE SRPSKE, POVEĆAJTE PLATE!