Просјечне плате у банкарском сектору од 650 до 850 КМ, упркос добити банака од 77 милиона КМ

Просјечне плате у банкарском сектору од 650 до 850 КМ, упркос добити банака од 77 милиона КМ
Просјечне плате у банкарском сектору од 650 до 850 КМ, упркос добити банака од 77 милиона КМ

Мирослав Зечевић, предсједник Синдиката финансијских организација Републике Српске рекао је на данашњој конференцији за новинаре у Бањалуци да је финансијски сектор још увијек стабилан, искључиво захваљујући банкарском сектору који има и највеће учешће на тржишту. Међутим, и поред тога, плате нису ни близу исказаног просјека у овој области од 1.400 КМ већ се крећу од 650 до 850 КМ. Подсјетио је да просјек не одражава реално стање, јер тај просјек поправљају плате руководиоца и менаџера.

„ Ми у Синдикату финансијских организација РС сматрамо да плате требају бити веће, с обзиром на резултате пословања и профит који банке остварују у Републици Српској. То најбоље показује најновији извјештај Агенције за банкарство РС по коме су банке у Српској за девет мјесеци ове године оствариле добит од 77 милиона марака“, рекао је Мирослав Зечевић.

Додатни проблем је и неплаћен прековремени рад у банкама и зато су представници Синдиката финансијских организација позвали представнике банака и послодавце да поштују права радника и да дозволе радницима да се синдикално организују.

Ненад Клепић, члан Републичког одбора испред синдикалне организације ИРБ-а рекао је да се у овој банци не могу пожалити на примања, јер су она солидна и редовна у односу на друге, а потребе за прековременим радом нема.

Када је у питању сектор осигурања и у овој области има проблема од нелојалне конкуренције до тешког положаја радника и плате која је у највећој мјери условљена испуњењем или остварењем годишњег плана.


е-магазин Регионалног синдикалног савјета Солидарност

НЕ ТЈЕРАЈТЕ РАДНИКЕ ИЗ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ, ПОВЕЋАЈТЕ ПЛАТЕ!