Саопштење Савеза синдиката Републике Српске у вези наступајућих нерадних дана у складу са Законом о празницима

Имајући у виду  да су пред нама у Републици Српској вјерски и државни празници, а који су према Закону о празницима Републике Српске нерадни дани, Савез синдиката Републике Српске позива све раднике у Српској, који су од својих послодаваца добили обавјештење  да су обавезни радити на празничне дане, да нам их пријаве.

Радници могу слободно, без икакве бојазни, пријавити своје неодговорне послодавце, лично или анонимно на e-mail: info@savezsindikatars.org.

Подсјећамо све раднике и послодавце да су према Закону о празницима у Републици Српској нерадни дани: 26. април, Велики петак, 29. април, Велики понедјељак, 1. и 2. мај, Међународни празник рада и 9. мај, Дан побједе над фашизмом.

Напомињемо да се овај позив не односи на послодавце и раднике који су по закону дужни обезбједити минимум процеса рада како не би настале штетне посљедице за грађане и државу, као и на послодавце који су одлукама локалних скупштина и градоначелника добили дозволу за рад на дане вјерских и државних празника.

Радницима  који раде  на  дане вјерских и државних празника, у складу са законом, плата се увећава  за 40 %.

Сви послодавци који не буду поступали у складу са законским одредбама биће пријављени Инспекцији рада.

Овај позив је израз потреба радника, јер је то једини начин да заштите своја права, а да при том не трпе никакве посљедице.