Нови систем плата у Републици Српској

Нови систем плата у Републици Српској
Нови систем плата у Републици Српској

Савез синдиката Републике Српске, као једина репрезентативна синдикална централа, након двије године преданог рада, званично је представио Нови систем плата у Републици Српској.

Уредити систем плата у Републици Српској, јер је тренутни начин исплате плата неодржив, јесте примарни циљ Савеза. На документу је радио тим стручних младих људи Савеза синдиката Републике Српске, уз подршку екстерних стручњака из области економије, који су дали свој допринос, али и потврду да је наша идеја проводива и важна за Српску.

Зашто Нови систем плата?

У Републици Српској од 2016. године немамо закључен ни Општи колективни уговор, ни посебне колективне уговоре у привредним дјелатностима. Данас, због непостојања колективних уговора, који треба да уреде плате и примања радника, сваки трећи радник прима најнижу плату, а требало би тек око 5% НК радника да прима најнижу плату, тачније њих око 12.000. Од ових 12.000 НК радника, њих око 3.000 ради у јавном сектору (образовање, здравство, управа, правосуђе, полиција и сл.), а осталих 9.000 ради у привредним производним и услужним дјелатностима.
Иако Устав Републике Српске и Закон о раду Републике Српске прописују да свако по основу рада има право на плату односно зараду, у складу са законом и колективним уговором, у пракси то није случај. У условима када немамо закључен Општи колективни уговор и посебне колективне уговоре у привреди, а утврђивање износа плате (осим износа најниже плате) није прецизно дефинисано законом, послодавци користе ситуацију и путем својих интерних аката, правилника о раду или одлука утврђују износ плате, а што је супротно Уставу Републике Српске и Закону о раду.

Анализа плата

Подсјећамо, најнижа нето плата у Републици Српској у 2024. години износи 900 КМ и за 200 КМ је већа у односу на 2023. годину и као таква представља заштитну категорију за раднике без квалификација, значи само за НК раднике. Законска обавеза послодаваца је да на најнижу плату обрачуна минули рад, ноћни рад, прековремени рад. То значи да НК радник са, на примјер,  десет година радног стажа треба да прими најмање 925 КМ нето плате, радник са 20 година 949 КМ, радник са 30 година 974 КМ, а радник са 40 година радног стажа најмање 998 КМ нето плате.

Најочигледнији примјер злоупотребе најниже плате јесте сектор грађевинарства. Од око 12.000 запослених у пословним субјектима у овом сектору, њих око 1.000 или око 8% су НК радници. Просјечно исплаћена плата у овом сектору у марту 2024. године је само 1,22 пута већа од најниже плате и износи свега 1.097 КМ, док су привредни субјекти у 2023. години остварили добит од око 309 милиона КМ и већа је за око 100 милиона КМ или 46% него у 2022. години. Поред сектора грађевинарства, ситуација није много другачија и када је ријеч о другим привредним производним и услужним дјелатностима.Због свега наведеног, не изненађују подаци АПИФ-а РС  да су привредни субјекти у 2023. години остварили добит најмање у износу од око 3,5 милијарде КМ, што је за око 719 милиона КМ или 26% више него у 2022. години, док посматрано у односу на 2020. годину привредни субјекти су готово удвостручили добит и већа је за око 1,6 милијарди КМ.

Званичне потврде злоупотребе најниже плате

Злоупотребу најниже плате у Српској потврђују и званични подаци Пореске управе Републике Српске да је у марту 2024. године нето плату до 1000 КМ примило 91.211 радника или 31,02%. , док је плату до републичког просјека примило 188.278 радника или њих око 64% (готово двије трећине радника).

Равнотежа и пристојан живот од зарађене плате

Суштина новог система плата је уређење минимума елементарних права вредновања рада.

Елементи за утврђивање основне плате радника треба да буду:

  • полазни најнижи коефицијенти према стручним спремама, предвиђени пословима стручне спреме и радних задатака код послодавца и
  • најнижа плата у Републици Српској

Ово значи да се систем плата може уредити закључивањем Општег колективног уговора, којим ће се утврдити полазни (најнижи) коефицијенти за обрачун плата, према стручним спремама предвиђеним систематизацијом послова и радних задатака за свако радно мјесто, чиме се не ограничава колективно преговарање.

Уређење система плата у Републици Српској (најнижа плата пута полазни коефицијент) закључивањем Општег колективног уговора и посебних колективних уговора резултирало би законитим и правичним утврђивањем плата за све раднике у Републици Српској.

Предложени коефицијенти би били:

НК -1; КВ-1,4; ССС-1,75; ВКВ-1,85; ВШС-2,2; ВСС-2,75;

Значај уређења система плата

Нови систем плата у Републици Српској би довео до превођења значајног дијела пословања из нелегалних у легалне токове, односно смањења сиве економије,  више новца би се слијевало у Буџет РС, а и социјалне фондове.

Примјера ради, ово би значило да најмање 60.000 радника у Републици Српској прима цјелокупни износ плате легално на текући рачун, а не у коверти, што је сада пракса. Примјера ради, радник у реалном сектору који прима најнижу плату у нето износу од 900,00 КМ, бруто износу 1.344,26 КМ, на тај износ, тај исти радник у просјеку у коверти добије најмање још 300,00 КМ.

Уколико тих 300,00 КМ преведемо у легaлне токове исплате плата, нето плата радника ће износити 1.200,00 КМ, бруто 1.836,07 КМ. Разлика пореза и доприноса на повећање плате од 300,00 КМ је 191,81 КМ. Од тог износа Влада ће, на основу Закона о подстицајима у привреди, вратити послодавцу 70% од плаћених доприноса на повећање плате радника, односно 106,72 КМ.

Дакле, превођење нелегалног дијела плате (плате у коверти) у легалне токове, послодавац би издвојио додатно само једну трећину уплаћених доприноса и порез, односно 85,09 КМ.

Нови систем плата за раднике би значио сигурност, равнотежу и пристојан живот од зарађене плате!

Сигурно да би законито и правично утврђивање плата резултирало и мањим одласком радника и њихових породица са ових простора, јер је плата тј. њен износ један од основних разлога одласка радне снаге из Републике Српске, тако да би се на овај начин ријешио овај проблем, а не повећањем квота радних дозвола за странце што стално траже послодавци због недостатка радне снаге.

Савез синдиката Републике Српске ангажовао је и екстерне стручњаке из области економије, који су дали свој допринос при изради овог значајног документа. Др Саша Стевановић урадио је Макроекономску анализу Републике Српске у контексту новог система плата и предложио равнотежне коефицијенте. Нови систем плата у наредном периоду биће предмет преговора социјалних партнера у Српској.

  • Предложени коефицијенти – Савез синдиката Републике Српске
  • Равнотежни коефицијенти – Др Саша Стевановић

Приједлог Савеза синдиката Републике Српске подразумјева утврђивање најнижих плата у складу са послом који радник обавља на радном мјесту и стручном спремом коју посједује, а која се усклађује са Актом о систематизацији радног мјеста код послодавца.

Овај модел Новог система плата се у првој фази реферира на реални сектор. Уколико би овај модел био прихватљив, то би значило реалан основ за повећање плата и другим радницима у Републици Српској.

Подсјећамо, радници у реалном сектору немају закључене посебне колективне уговоре и искључиво зависе од воље послодавца, док су у јавном сектору плате регулисане законима о платама и колективним уговором.


е-магазин Регионалног синдикалног савјета Солидарност

НЕ ТЈЕРАЈТЕ РАДНИКЕ ИЗ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ, ПОВЕЋАЈТЕ ПЛАТЕ!