Током конференције „Нови систем плата у Републици Српској“, коју је подржала МОР, 27. августа 2024. у Бања Луци, Босна и Херцеговина, Савез синдиката Републике Српске (ССРС) представио је детаљан приједлог како побољшати одређивање плата у ентитету. Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић поздравио је приједлог и обавезао се да ће се процес преговора наставити кроз социјални дијалог.
Раније 2024. године у Републици Српској су повећане минималне плате. Синдикати су поздравили повећање, али су такође истакли недостатке у самом систему одређивања плата. Према синдикалним истраживањима, преко 30 одсто запослених зарађује минималну плату. Овај број се сматра превисоким. Као резултат тога, просјечна плата је ниска у поређењу са минималном зарадом. Штавише, колективно преговарање је и даље слабо у Републици Српској и општи колективни уговор није потписан од 2016. године.
Ранка Мишић, предсједница Савеза синдиката Републике Српске, истакла је проблеме које узрокује висок проценат радника који примају само минималну плату. Она је истакла да ова пракса не утиче само на раднике већ утиче и на пореске приходе. Многи радници званично зарађују минималне плате док примају додатне, незваничне уплате у ковертама, чиме пореска основица остаје ниска. Сходно томе, радници пропуштају пензије и бенефиције због ниских званичних плата.
Према синдикату, ажурирани систем плата би омогућио диференциране минималне плате у зависности од нивоа образовања и вјештина.
Премијер Радован Вишковић је проучио приједлог синдиката. Не подржавајући га у потпуности, навео је да је „Приједлог који је данас представио Савез синдиката Републике Српске добар почетни документ на основу којег треба започети преговоре између синдиката, послодаваца и Владе”.
Током конференције, г. Магнус Берге, МОР-ов специјалиста за радничка питања за средњу и источну Европу, истакао је важност МОР-ове Конвенције о утврђивању минималне зараде (Конвенција 131) и Конвенције о праву на организовање и колективно преговарање (Конвенција 98). Обје конвенције је ратификовала Босна и Херцеговина и требало би да се одразе на системе одређивања плата.
Рад на покретању социјалног дијалога о систему одређивања плата подржали су Канцеларија МОР за средњу и источну Европу и Платформа за запошљавање и социјална питања коју финансира ЕУ (ЕСАП3).
Чланци на сајтовима ИЛО и ЕСАП2 пројекта