Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић и генерални секретар Савеза синдиката Републике Српске Горан Станковић учествују у раду Конференције цивилног друштва на високом нивоу „Наставак успјешне приче о проширењу ЕУ – доношење користи за Западни Балкан прије приступања“. Конференцију, која се данас (24. маја 2024. године) одржава у Љубљани, организују Европски економски и социјални комитет (ЕЕСЦ) и комитет за Западни Балкан.
Кључна тема прве сесије је „Пут приступања Западног Балкана ЕУ“, на којој ће бити ријечи о тренутној геополитичкој ситуацији, дешавањима у приступним преговорима Западног Балкана, владавини права, основним правима, помирењу и улози цивилног друштва на путу Западног Балкана ка Европској унији. Кључна тема друге сесије је „Допринос организованог цивилног друштва имплeментацији новог плана раста за Западни Балкан“.
Конференција високог нивоа цивилног друштва Западног Балкана окупља чланове Европског економског и социјалног комитета, представнике организованог цивилног друштва из Земаља Западног Балкана, као и званичнике из Словеније. Догађај ће пружити прилику учесницима да размијене мишљења о потребним реформама на Западном Балкану и ЕУ, како би се политика проширења задржала као једна од најважнијих успјешних прича ЕУ. Конференција ће, такође, бити прилика да се разговара о тренутној ситуацији цивилног друштва у региону и потреби његовог бољег укључивања у процес приступања.
Конферецији у Љубљани присуствује око 60 делегата, који представљају различите интересне групе – синдикате, послодавце и организације цивилног друштва различитих интересовања.
На конференцији учествују предсједник Европског економског и социјалног комитета Оливер Ропке, потпредсједница Европске комисије за демократију и демографију Дубравка Шуица, комесар за сусједство и проширење Оливер Вархељи, замјеница премијера и министарка вањских и европских послова Словеније Тања Фајон, као и Лука Месец, замјеник премијера и министар рада, породице и социјалних питања и једнаких могућности Словеније.
Учесници ће усвојити закључке, који ће објединити ставове социјалних партнера и организација цивилног друштва са Западног Балкана и ЕУ о питањима од заједничког интереса. Закључци ће бити упућени националним властима и европским институцијама и пружиће организовани допринос цивилног друштва за шефове држава и влада држава чланица ЕУ и земаља Западног Балкана, који ће се састати на сљедећем самиту ЕУ – Западни Балкан.
Европски економски и социјални комитет (ЕЕСЦ) је консултативно тијело Европске уније (ЕУ) и постоји од 1958. године. Ради се о савјетодавној скупштини коју чине представници синдиката, удружења послодаваца и организација цивилног друштва.
Циљ формирања овог комитета је био да се уједине различите економске интересне групе за успостављање јединственог тржишта. ЕЕСЦ се представља као „мост између Европе и организованог цивилног друштва“.