Prosječna plata u grani tekstila, kože i obuće manja u odnosu na prerađivačku industriju

Prosječna plata u grani tekstila, kože i obuće manja u odnosu na prerađivačku industriju
Prosječna plata u grani tekstila, kože i obuće manja u odnosu na prerađivačku industriju

Oko 14.000 radnika je zaposleno u grani tekstila, kože i obuće, a prosječna plata u prošloj godini za koju su radnici radili iznosila je 866 KM, rekao je na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS Danko Ružičić. Prosječna plata je manja od prosjeka plata u prerađivačkoj industriji, čiji je dio grana tekstila, kože i obuće, gdje je prosjek plate u prošloj godini iznosio 936 KM. Grana tekstila, kože i obuće čini četvrtinu prerađivačke industrije. Dominira industrija proizvodnje obuće u kojoj je zaposleno oko 9.000 radnika, a ostatak su radnici koji se bave proizvodnjom odjevnih predmeta i tekstila. Ružičić napominje da radnici u ovoj grani žive u izuzetno teškoj ekonomskoj situaciji, a jedan od razloga zašto su plate niske je  nepostojanje granskog kolektivnog ugovora. Ružičić podsjeća javnost da već punih sedam godina nema granskog kolektivnog ugovora, jer granska udruženja poslodavaca, koja su dio Unije poslodavaca Republike Srpske uopšte ne žele da pregovaraju sa sindikatom.

„Iz Unije poslodavaca su od nas, kad god smo razgovarali, tražili da to budu nezvanični, a ne zvanični sastanci. Nama je uzurpirano pravo od strane poslodavaca da pregovaramo u ime radnika o visini njihove cijene rada i drugih prava iz radno pravne oblasti u Srpskoj. Svima vam je poznato da ukoliko nemate kolektivni ugovor, koji bi vrijedio za sve radnike u grani, ne mogu se primjeniti svi instituti radnog prava iz Zakona o radu“, kaže Ružičić.

Zato je osnovni cilj Saveza sindikata RS i svih granskih sindikata da se donese novi sistem plata u Republici Srpskoj, jer je ovakvo stanje neizdrživo, poručuje Ružičić. Kaže da se više ne može dozvoliti da se u realnom sektoru isplaćuje samo najniža plata.

 „Taj novi sistem plata je predstavljen ministrima koji se bave pitanjima privrede i rada, predsjedniku Vlade RS, ali i predsjedniku Republike Srpske. Ukoliko ne dođe do uređenja sistema plata u Srpskoj, više neće biti smisla za napredak i razvoj privrede u Srpskoj, jer nam radnici odlaze zbog niskih i nepravedno podijeljenih plata“, kaže Ružičić.

Podsjeća da Vlada Republike Srpske punih 10 godina ima razumjevanja za  poslodavce iz tekstilne i kožarsko-prerađivačke industrije, dajući im određene podsticaje, kroz plaćanje manjih poreza i doprinosa na plate, a ostali poslodavci u Republici Srpskoj imaju najnižu stopu poreza i doprinosa u regionu. Ružičić kaže da je sindikat podržao mjere Vlade, ali da jeftinija bruto plata poslodavcima iz tekstilne i kožarsko-prerađivačke industrije mora da znači veće plate našim radnicima.

 „Zato pozivamo Vladu RS da se okrene rješavanju ekonomsko-socijalnih problema u Srpskoj, a da malo uspori kada je u pitanju razumjevanje poslodavaca i davanje podsticaja, jer nije dobro za Republiku Srpsku i poslodavce, ako u njihovim firmama nema ko da radi i da našu domaću radnu snagu zamjene sa radnicima iz inostranstva koji dolaze. To nije rješenje. Ne možete posebno u prerađiavčkoj industriji domaću snagu zamijeniti sa strancima, jer će oni pare koje zarade slati van Republike Srpske“, kaže Ružičić.

 Od 14.000 radnika zaposlenih u grani tekstila, kože i obuće, njih oko 2.000 radi u Tvornici obuće „SPORTEK“ Kotor Varoš. Radislav Stojanović, predsjednik Sindikalne organizacije Tvornice obuće „SPORTEK“ Kotor Varoš i član Republičkog odbora granskog sindikat kaže da dolazi iz ozbiljne firme, koja radi za svjetske kompanije, ali u kojoj se u kontinuitetu potpisuje Pojedinačni kolektivni ugovor.

„Imamo Pojedinačni kolektivni ugovor i definisana su jasno prava radnika i ne možemo imati primjedbu. Regres se redovno isplaćuje, naknada za minuli rad, prekovremeni rad, imamo vlastiti restoran gdje se radncii hrane. Iako su nam plate iznad prosjeka plate u grani, nisu dovoljne za život. Imali smo dobar socijalni dijalnog u prethodnom periodu i nadamo se da će se to nastaviti i da ćemo uskoro opet sjesti i dogovoriti nova povećanja plata sa poslodavcem“, kaže Stojanović.

Predstavnici Sindikata tekstila, kože i obuće se pitaju kako je normalno da u javnom sektoru svi imaju kolektivne ugovore, dok u realnom sektoru to nije tako. Poručuju da sindikat ne može sam sa sobom potpisati Posebni kolektivni ugovor, jer je sve do socijalnih partnera, a njihov socijalni partner nije Vlada Srpske, već  Unija poslodavaca RS. Zato ih još jednom pozivaju da konačno sjednu za pregovarački sto, kako bi zaključili granski kolektivni ugovor.


e-magazin Regionalnog sindikalnog savjeta Solidarnost

NE TJERAJTE RADNIKE IZ REPUBLIKE SRPSKE, POVEĆAJTE PLATE!