Више пара у џеповима радника, измјене Закона о раду и потписивање колективних уговора приоритетни захтјеви ССРС према социјалним партнерима

Повећање плата за све раднике, измјене Закона о раду и потписивање колективних уговора приоритетни захтјеви ССРС према социјалним партнерима
Повећање плата за све раднике, измјене Закона о раду и потписивање колективних уговора приоритетни захтјеви ССРС према социјалним партнерима

На конференцији за штампу одржаној послије Седме сједнице Предсједништва Савеза синдиката Републике Српске 31.10.2018. године предсједник Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, се осврнула на неколико битних тема које ће бити предмет разговора совијалних партнера у наредних мјесец дана.

“ На сједници Предсједништва једна од централних тема је била реализација мјера из Меморандума који је потписан са Владом РС, имајући у виду да је ово вријеме када се отварају веома озбиљни преговори социјалних партнера око два кључна документа за наредну годину, буџета и програм економских реформи за 2019. годину. Након анализе закључено је да су неке мјере из Меморандума спроведене до краја, неке су отпочете а неке ће сачекати формирање нове Владе РС.

Генерално, када говоримо о позицији радника у Републици Српској, она је са становишта износа плата и сигурности радног мјеста прилично лоша.

Један од приоритета који ћемо ставити пред социјалне партнере као захтјев је повећање плата у свим секторима, и сматрамо да се то може остварити кроз наставак растерећења рада, или кроз дубоко и озбиљно суочавање са сивом економијом, за коју су екстерне анализе показале да износи трећину БДП.

Такође оно што је битно и наћи ће се у наредном периоду је повећање најниже плате и дубоко сам увјерена да ће социјални партнери овој законској обавези приступити озбиљно и аналитички. Подсјећам да Влада РС има могућност да и у ситуацији када социјални партнери не постигну договор и не предложе износ најниже плате донесе одговарајућу одлуку о износу најниже плате за наредну годину.

Даље, свакако је приоритет и доношење измјена Закона о раду, које би омогућиле бољу и квалитетнију заштиту радника, а прије свега кроз одвајање колективних уговора и правилника у раду, како радници у Српској не би били ускраћени за право које је гарантовано конвенцијом МОР – а коју је ратификовала БИХ, а то је право на колективно преговарање.

Што се тиче повећања плата у износу од 30 КМ, поново наглашавам да ниједан послодавац за то повећање није издвојио ниједну марку, то је издвојила Влада РС, и то је новац нас пореских обвезника који је преусмјерен на повећање плата. Везано с тим желим истаћи да ово повећање није остварено за све раднике, посебно на оне са примањима до и нешто преко 500 КМ, који имају 2,3 или 4 издржавана члана породице и били су ослобођени пореза у износу од 7,5 КМ по издржаваном члану, такви радници нису осјетили ово повећање плата. Наш захтјев иде према Влади РС да изнађе модел како би и ови радници остварили ово право на увећање плате од 30 КМ, те су одређени захтјеви већ прослијеђени министарству финансија везано за овај проблем.

Сматрамо да је дошао ред и да послодавци сасвим озбиљно сједну за преговарачки сто, те да се потпишу грански колективни уговори у реалном сектору. Постоји озбиљан проблем са Унијом удружења послодаваца и њиховом перцепцијом шта је то колективно преговарање, а то се посебно односи на два или три човјека из УУП РС, који апсолутно не желе да дође до потписивања Општег колективног уговора, то је једноставно истина и не желе потписати ниједан грански колективни уговор у реалном сектору, иако постоји добра воља друге стране, а и подршка Владе РС у том дијелу. То су они људи који не дозвољавају да се у њиховим фирмама формира синдикат, а јавно желе да преговарају на националном нивоу тако да не дође до резултата, што није добра порука. И на овај начин желим их позвати у своје и у име својих колега прије свега из привредних синдиката да сједну за преговарачки сто и да дају свој максимум да дођемо до Општег и гранских колективних уговора, само из једног разлога, јер је то јако важно за раднике запослене код њих, који све више напуштају Републику Српску, управо због немогућности да зараде за пристојан и нормалан живот за себе и своју породицу. Мислим да ће вријеме које долази, ако се убрзо нешто не уради по овом питању, показати да немамо радне снаге. “

У даљем току конференције предсједник Ранка Мишић и потпредсједници Савеза синдиката Републике Српске Драган Гњатић и Тане Пеулић одговарали су на питања новинара.

На питање новинара да прецизира у коликом износу ће Савез синдиката тражити повећање плата и да прокоментарише могућност да просјечна плата  у Републици Српској у наредној години достигне 1000 КМ како најављују из Владе РС, предсједник ССРС је изјавила :

“ Оно што је надлежност Савеза синдиката Републике Српске то је најнижа плата и ми идемо са захтјевима према удружењу полодаваца и Влади РС да преговарамо о износу најниже плате. Она сада износи 440 КМ и у овој години је двапут повећавана. Наш захтјев ће бити да она износи 500 КМ и да ли ћемо до тог повећања доћи из два пута, тј. уз два повећања или нећемо доћи уопште зависи и од послодаваца, али Влада има могућност да донесе одлуку и ако се друга два социјална партнера не  договоре. Што се тиче повећања плата корисницима буџета, то је искључиво у надлежности гранских синдиката и они ће о томе преговарати са својим министрима, са Владом, и ићи са захтјевима за повећање плата. Анализе које ми имамо и начин како видимо ствари говоре да је могуће достићи просјечну плату од 1000 КМ до краја првог квартала наредне године, уколико Влада и пословна заједница уваже наше захтјеве, а то значи да би дошло до повећања свих плата у различитим износима. “

На питање у којим областима је најзадовољнија колективним преговарањем, а гдје има највише проблема, и ко су конкретно људи из Уније удружења послодаваца који, по њеном мишљењу опструишу доношење Општег и гранских колективних уговора, одговорила је :

“ Ако говоримо гдје смо задовољни колективним преговарањем, сигурна сам да нико од радника нити предсједника гранских синдиката неће рећи да је апсолутно задовољан колективним преговарањем, али оно што је чињеница то је да радници којима је послодавац Влада РС имају потписане колективне уговоре, да су вршили измјене и побољшавали то стање. С друге стране апсолутно смо незадовољни чињеницом да сем колективног уговора у комуналним дјелатностима, гдје су углавном послодавци из локалних заједница, немамо потписан ниједан колективни уговор у реалном сектору. Оно што се дешава је да поједини грански синдикати на нивоу компанија повећавају плате, односно потписују појединачне колективне уговоре, и на тај  начин покушавају да се изборе за бољи статус радника. Такву ситуацију имамо у ЈПШ “ Шуме РС “ а.д. Соколац, имамо неколико већ завршених преговора у Синдикату металске индустрије и рударства чији је предсједник овдје.

Одговор на друго питање је да ћемо врло брзо изаћи у јавност који су то чланови Уније удружења послодаваца који бране формирање синдиката у својим предузећима а желе да преговарају на националном нивоу. Мислим да то није добро и користим и ову прилику да позовем Унију удружења послодаваца да потпишемо Општи колективни уговор , који је јако важан. “

На питање када мисли да ће почети преговори са Владом РС предсједник ССРС је одговорила:

“ Према изјави предсједника Владе ова Влада ће до избора нове радити и предложити форму буџета за наредну годину и разговарати са социјалним партнерима,  ми ту имамо јасне ставове и ићи ћемо са захтјевима у два смјера, а то је питање корисника буџета, односно питање најниже плате и врло јасно тражимо повећање плата за све раднике. Зато је важно да сада наставимо разговоре и позивамо Владу да разговарамо о реализацији Меморандума, односно како повећати плате и доћи до бољих законских рјешења. “

На питање колико повећање плата ће се тражити за кориснике буџета одговорила је:

„О томе ће се ових дана врло јасно одредити са ставовима и захтјевима предсједници гранских синдиката на основу одлука које утврде на својим органима. Имамо Синдикат радника унутрашњих послова који је већ изашао са својим захтјевом, такође и синдикат ОНК – а који је такође ушао у процес преговарања, али оно што је најважније, морају се повећати плате. На који начин ћемо доћи до тога мање је битно, али резултат мора бити врло јасан, више пара у џеповима радника, то је задатак који чека нову Владу Републике Српске. “


е-магазин Регионалног синдикалног савјета Солидарност

НЕ ТЈЕРАЈТЕ РАДНИКЕ ИЗ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ, ПОВЕЋАЈТЕ ПЛАТЕ!